Ako vybrať šípky?

Hádzaním šípok nielen že aktívne strávite chvíle s rodinou či priateľmi, ale tiež posilníte zápästie a celé paže. Poďme si povedať, ako vybrať šípky spolu s vhodným terčom. Pokiaľ si plánujete zaobstarať len samotné šípky, myslite na to, s akým terčom budete hrať.

Hádzaním šípok nielen že aktívne strávite chvíle s rodinou či priateľmi, ale tiež posilníte zápästie a celé paže. Poďme si povedať, ako vybrať šípky spolu s vhodným terčom. Pokiaľ si plánujete zaobstarať len samotné šípky, myslite na to, s akým terčom budete hrať.

Doba čítania 5 min.
David, redakcia Heureka.sk

Ako vybrať šípky podľa hrotu

Špicatá časť šípky sa nazýva hrot. Ten môžete mať buď z ocele alebo plastu, záleží podľa prevedenia terča.

Softip

Pre elektronické terče používajte mäkké, tzv. softip šípky. Toto závitové prevedenie ľahko vymeníte v prípade, že sa hrot zlomí alebo inak deformuje.

Šípky soft

Steeltip

Používate klasický sisalový terč? K nemu budete potrebovať tvrdé oceľové, tzv. steeltip šípky. Hroty sú do tela pevne zapustené. Ak sa vám po čase otupia, stačí ich prebrúsiť a budú ako nové.

Šípky steeltip

Výber šípok podľa parametrov

Telo

Podľa vašich preferencií voľte hladký alebo zdrsnený povrch. Hladké telo vám bude pri uchopení pohodlnejšie, ale skôr náchylnejšie na vykĺznutie.

Materiál

Materiál tela vám prezradí, koľko sa ich umiestni do jedného malého priestoru terča. Pri hľadaní najskôr narazíte na dva najčastejšie typy:

  • Mosadzné šípky – šípky budú opticky hrubšie a obvykle sa rýchlejšie opotrebujú. Ak so šípkami ešte len začínate, siahnite najskôr po mosadzi. Tiež cenovo budú menšou vstupnou investíciou.

  • Wolframové šípky – niekde sa tiež stretnete s označením tungstenové šípky. Na prvý pohľad štíhlejšie šípky dobre vedú a vďaka kompaktnejšiemu prevedeniu sa ich na jedno miesto zmestí viac. O kvalite ďalej vypovedá percentuálne zastúpenie volfrámu (napr. 80 %, 90 %), zvyšok väčšinou dopĺňa nikel.

Tvar

S tvarom tela súvisí ťažisko celej šípky. To vás bude zaujímať najmä kvôli zvolenej technike hodu a držania. To je pomerne individuálna záležitosť. Palec väčšinou umiestňujete ľahko za ťažisko, pozorovať však môžete aj odlišné štýly. Rozlišujeme tri základné tvary:

  • Barrel: váha šípky sa sústredí doprostred

  • Torpedo: ťažisko je vpredu

  • Straight: váha sa rozkladá rovnomerne po celej dĺžke tela

Hmotnosť

O tom, ako dobre šípka povedie smer, veľmi rozhoduje jej hmotnosť.

Ťažší model by sa vám mal lepšie viesť, nie je to však podmienkou. Každému môže vyhovovať niečo iné. Pokiaľ so šípkami začínate, vyskúšajte najskôr ťažšie váhy, časom môžete postupne odľahčovať. Najväčší vplyv na hmotnosť má druh šípky. Plastové softvéry vážia okolo 12–18 g, ťažšie oceľové steeltipy potom od 18 do 28 g.

Násadky

Medzi telom a letkovým koncom nájdete násadku na šípky. Aj tá vo výsledku ovplyvní letové vlastnosti celej šípky.

Násadky na šípky

Tu rozlišujeme predovšetkým materiál:

  • Plast – násadky vyrobené z polykarbonátu sú lacnejšie a zároveň najrozšírenejšie typy, konce držiace letku sa však môžu lámať

  • Hliník – spoľahlivejšie hliníkové násadky sú drahšie, časté hranie ich však tiež môže pokriviť Kombinácia – polykarbonátová spodná časť a hliníkový vršok kombinuje predchádzajúce vlastnosti

  • Titan – najvyššia kvalita, ktorá zaistí pevnosť a dlhú životnosť

Najčastejšie sa stretnete s násadkami s dĺžkou 48–50 mm aj označované ako médium. Na výber ďalej máte aj kratšie 35–38 mm (Short) či skrátené 28 mm. Na takých hráte iba tromi prstami, viac sa vám na šípku nezmestí. Tento štýl zastáva napríklad známy šípkar John Lowe. Vždy záleží hlavne na vašom štýle a technike.

Rovnako ako násadky sa po čase opotrebovávajú, letky sú na tom obdobne. Odporúčame vám preto zakúpiť rovno celý set šípok s náhradnými dielmi.

Sety šípok

Letky

Aby vám šípka úspešne doletela do cieľa, budete sa musieť ešte zamerať na jej poslednú časť – letku. Tá sa väčšinou vyrába z polyesteru, ľahkých plastových fólií a nylonu. Tvar letiek na šípky sa líši podľa prevedenia a hmotnosti šípky. Ťažšie šípky mávajú širšie a väčšie letky, ľahšie si vystačia s drobnejšími.

Letky na šípky

Najčastejšie otázky

Najmenším deťom postačia závesné látkové terče so šípkami na suchý zips. Tak si môžete byť istí, že si ani tí najväčší neposedovia počas hrania neublížia. Staršie deti už ocenia šípky väčších rozmerov pre začiatočníkov. Vyberajte skôr ťažšie mosadzné prevedenie.

Vezmite šípku do svojej dominantnej dlane a nájdite ťažisko. Potom ju uchopte toľkými prstami, koľko sa na šípku zmestí (alebo koľko vám je pohodlné) a palec umiestnite mierne za ťažisko. Šípku nezvierajte príliš kŕčovito, snažte sa vo švihu nájsť ľahkosť. V opačnom prípade by vás po chvíli boleli ramená alebo zápästie. Váhu preneste v zákroku na svoju dominantnú nohu a švihom mierte na terč.

Záleží na type hry. Napríklad na elektronických šípkach nájdete nepreberné možnosti počítania a spôsobov bodovania. Na turnajoch sa väčšinou stretnete s hrou X01 (301, 501, 701 atď.). Všetci hráči do hry vstupujú s 501 bodmi. Vyhráva ten, ktorý ako prvý zavrie, dosiahne 0. Nahádzané hodnoty sa odčítajú z počiatočných 501 bodov.